FAQ Zaloguj
Szukaj Profil
Użytkownicy Grupy
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Rejestracja
2pac - Makaveli lives on - 1971-1996 - Raper, poeta,aktor!!!
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Forum Normalnej Rodziny Strona Główna » MUZYKA » 2pac - Makaveli lives on - 1971-1996 - Raper, poeta,aktor!!!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
OŁEK
Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Hanys ze Świętochłowic

 Post Wysłany: Czw 8:06, 24 Maj 2007    Temat postu: 2pac - Makaveli lives on - 1971-1996 - Raper, poeta,aktor!!!

[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]

Tupac Amaru Shakur, pseudonimy 2 Pac, 2Pac, MC New York oraz przybrany przed śmiercią Makaveli (od włoskiego pisarza i filozofa Niccolò Machiavellego) (ur. 16 czerwca 1971 w Nowym Jorku , zm. 13 września 1996 w Las Vegas) – raper, poeta, aktor i aktywista społeczny z zachodniego wybrzeża Ameryki. Urodził się na Brooklynie. W oficjalnych dokumentach został zapisany jako Lesane Parish Crooks. Dopiero gdy jego matka Alice Faye Williams (po ślubie Afeni Shakur) poślubiła Lumumba Abdul Shakura, otrzymał nowe imię Tupac Amaru (zob. Tupac Amaru II).

Dzieciństwo
Tupac Shakur już jako dziecko przejawiał talent artystyczny. Matka zapisała go do The 127th Street Ensemble, grupy teatralnej, gdzie jako 12-latek zadebiutował na scenie (1983). Trzy lata późnej, w czerwcu 1986 roku, Shakurowie przenieśli się do Baltimore, gdzie Tupac zapisał się do Baltimorskiej Wyższej Szkoły Artystycznej (Baltimore School for the Performing Arts), rozpoczynając naukę baletu, aktorstwa i poezji. Właśnie w Baltimore Tupac napisał swój pierwszy rapowy tekst i występował pod pseudonimem MC New York.

Nie udało mu się ukończyć tej szkoły. Wraz z resztą rodziny przeprowadził się po raz kolejny (1988), tym razem do Marin City w Kalifornii. W sierpniu 1988 roku jego ojczym został skazany na 60 lat więzienia za udział w napadzie<=(Aresztowany: 12 luty 1986 Zarzuty: Spisek mający na celu przywłaszczenie bankowych pieniędzy. Dr Shakur został oskarżony w oparciu o zespół aktów prawnych znanych jako RICO , wykorzystywanych do walki ze zorganizowaną przestępczością - osiem zarzutów. Rząd Stanów Zjednoczonych utrzymuje , że towarzysze Mutulu ze świata politycznego tworzyli organizacje przestępczą. Pomoc w ucieczce Astaty Shakur ( Joanne Chesimard).) , a jego matka zaczęła popadać w narkomanię i alkoholizm. Tupac nie mogąc już tego znieść, wyprowadził się od matki do opuszczonego budynku, gdzie zamieszkał wraz z grupą przyjaciół.


Kariera
Rok 1990 okazał się przełomowy. Bliska przyjaciółka Tupaca (Leila Steinberg) poznała go z zespołem Digital Underground i dołączył do tej grupy, przybrał tam przydomek Rebel of the Underground i zaczął wraz z zespołem koncertować.

Po roku postanowił rozpocząć działalność solową. Pod koniec roku 1991 wydał debiutancki album 2Pacalypse Now. Wystąpił również w pierwszym filmie pt. Juice, gdzie zagrał rolę mordercy z getta. W grudniu Tupac złożył pozew w sądzie przeciwko miastu Oakland, za pobicie go przez policjantów, po zatrzymaniu za "nieostrożne przechodzenie przez jezdnię". Domagał się od miasta kwoty dziesięciu milionów dolarów. [Ostatecznie otrzymał 42 tysiące dolarów odszkodowania]

Na początku roku 1993 ukazał się drugi album Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z. Płyta otrzymała status platynowej, a Tupac otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Debiut. Zagrał również w filmie Poetic Justice – film o miłości u boku Janet Jackson. Pod koniec roku do sądu trafił pozew pewnej 19-letniej kobiety, która oskarżyła 2Paca i dwie osoby, które przebywały z nim w hotelu o molestowanie seksualne i gwałt.

W roku 1994 na ekrany wszedł kolejny film z jego udziałem – Nad obręczą. W listopadzie miała finał sprawa o gwałt. Tupac został skazany za jeden z trzech postawionych mu zarzutów – nadużycie seksualne (dotykanie pośladków). Dzień przed rozprawą miało miejsce zajście, które odcisnęło piętno na życiu i karierze artysty. 30 listopada 1994 roku o godzinie 0:20 w studiu nagraniowym Quad Records w Nowym Jorku został pięciokrotnie postrzelony i obrabowany z biżuterii i pieniędzy o łącznej wartości 40 tys. dolarów. W kilkanaście godzin po operacji wypisał się ze szpitala w obawie o swoje życie. Za zdarzenie to artysta obwinia P. Diddy'ego i Notoriousa B.I.G, którzy według niego zaplanowali zamach. Zdarzenie to było świetnym materiałem na wykreowanie przez media wojny - Zachód & Wschód.


Dalsze życie
Dnia 15 lutego artysta zaczął odsiadywać wyrok w więzieniu Clinton Correctional Facility w stanie Nowy Jork. W tym czasie miała miejsce premiera kolejnego albumu Me Against the World, która okazała się wielkim hitem. Po siedmiu miesiącach otrzymała status podwójnej platyny. W maju ożenił się z Keishą Morris, lecz zaraz po opuszczeniu więzienia rozstali się. Po 11 miesiącach odsiadki, z więzienia wyciągnął go Marion "Suge" Knight, wpłacając kaucję w wysokości 1,4 mln dolarów. W zamian za to 2Pac podpisał kontrakt, w którym zobowiązał się do nagrania trzech płyt dla Death Row Records.

13 lutego (dokładnie 7 miesięcy przed śmiercią) 1996 r. światło dzienne ujrzała płyta All Eyez on Me, która rozeszła się do tej pory w ponad dziewięciu milionach egzemplarzy. Jest to pierwszy dwupłytowy album w historii rapu. Warto zaznaczyć, że 27 utworów z płyty zostało nagranych w około 2 tygodnie, co jest dowodem na wielki talent artysty. Tymczasem Tupac zaręczył się z Kidadą Jones. Wziął również udział w dwóch nowych filmach – Klincz i Gangsterskie porachunki. W maju ukazał się singel 2 of Amerikanz Most Wanted z Snoop Dogg'iem, a w czerwcu Hit ‘Em Up – singel, w którym atakuje raperów ze Wschodniego Wybrzeża (Notorious B.I.G., Junior Mafia, Puff Daddy (P-Diddy), Mobb Depp, Nas, Chino XL, the Fugees). W międzyczasie został ukończony materiał na kolejną płytę, której premiera była przewidziana na październik.


Śmierć
Tupac nie doczekał wydania tej płyty. 7 września Shakur, przebywający na zwolnieniu za kaucją wpłaconą przez Suge'a, pojechał do Las Vegas, aby zobaczyć walkę bokserską między Mikem Tysonem, który z resztą był jego bliskim przyjacielem, i Bruce'm Seldonem, która odbywała się w hotelu MGM Grand. Po skończonej walce 2Pac pogratulował Tysonowi (walkę trwającą zaledwie 199 sekund wygrał Tyson) i razem z Marionem Knightem oraz kilkunastoma ochroniarzami skierował się do wyjścia. Gdy grupa przechodziła przez korytarz MGM, doszło jeszcze do (jak uważał wtedy Tupac) niegroźnego incydentu, w którym główną rolę odegrał członek wrogiego gangu Southside Crips, Orlando "Baby Lane" Anderson. Został on pobity przez świtę Tupac'a, ponieważ kilka tygodni wcześniej rzekomo ukradł jednemu z pracowników Death Row Records złoty łańcuch z logiem wytwórni.

Kilka godzin później kawalkada luksusowych samochodów, w których znajdowali się członkowie Mob Piru Bloods i pracownicy Death Row, zatrzymała się naprzeciwko hotelu Maxim z powodu czerwonego światła. Kawalkadę prowadził, za kierownicą czarnego BMW 750, Marion "Suge" Knight, obok niego siedział Tupac. Przez przejście dla pieszych z obydwu stron ulicy przechodzili turysci, co nie pozwalało samochodom szybko ruszyć z miejsca. Nagle z prawej strony BMW pojawił się biały Cadillac, z samochodu oddano 13 strzałów. Cztery z nich raniły 2Paca. Dwa z pocisków godziły go w klatkę piersiową, jedna w miednicę, a jedna odstrzeliła mu część palca wskazującego u prawej ręki.

Zmarł w University Medical Center 13 września na skutek odniesionych ran, sześć dni po strzelaninie. W kuluarach mówi się, że zabójstwo 2Paca zlecił raper ze wschodniego wybrzeża, Christopher Wallace, w rapowym światku występujący pod pseudonimem Notorious B.I.G. Podejrzeń i spekulacji było coraz więcej, aż do momentu śmierci Notoriusa w zamachu pół roku później. Sprawa miała się ku końcowi, jednakże ostatnio światło dzienne zaczęły oglądać nowe fakty dotyczące śmierci Pac'a. Obecnie głównym podejrzanym w sprawie jest Knight, z którym to raper poróżnił się w trakcie nagrywania "All Eyez On Me", chcąc (dotrzymawszy ustaleń nagrania 3 albumów) odejść z Death Row i założyć własną wytwórnię płytową. "Już w momencie podpisania przez Paca umowy z Sugem wiedziałem, że będzie to błąd." – twierdził później przyrodni brat Paca Mopreme. Sprawa, choć badana wciąż przez FBI, pozostaje niewyjaśniona.


Twórczość poetycka
Tupac Shakur oprócz działalności aktorskiej i muzycznej, tworzył także wiersze. Ukazał się tomik wierszy Tupaca pt. "The Rose That Grew From Concrete", czyli "Róża, która wyrosła na betonie".

Albumy
11 lat po śmierci 2Pac nadal jest najlepiej sprzedającym się raperem wszech czasów. Na całym świecie sprzedano 73 miliony płyt z jego muzyką (w samym USA – 43 mln).


Albumy studyjne
Tytuł Albumu Data Wydania Status Single
2Pacalypse Now 12 listopada 1991 Złoto U.S. "Brenda's Got A Baby",
"If My Homie Calls",
"Trapped"

Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z. 16 lutego 1993 Platyna U.S. "Keep Ya Head Up"
"I Get Around"
"Holla If Ya Hear Me"
"Papa'z Song"

Thug Life Vol. 1 26 września 1994 Złoto U.S. "Cradle To The Grave"
"Pour Out A Little Liquor"

Me Against the World 27 lutego 1995 2x platyna U.S. "Dear Mama"
"Temptations"
"So Many Tears"
"Old School"

All Eyez On Me 13 lutego 1996 9x platyna U.S. "California Love"
"How Do You Want It"
"2 of Amerikaz Most Wanted
"I Ain't Mad at Cha"
"Life Goes On"
"All Eyez On Me"

The Don Killuminati: The 7 Day Theory 5 listopada 1996 7x platyna U.S. "Toss It Up"
"Hail Mary"
"To Live & Die in LA"


Albumy studyjne stworzone pośmiertnie
Tytuł Albumu Data Wydania Status Single
R U Still Down? (Remember Me) 25 listopada 1997 4x platyna U.S. "Do for Love"
"16 On Death Row"
"I Wonder If Heaven Got a Ghetto"

2Pac's Greatest Hits 24 listopada 1998 9x platyna U.S. "Hit'em Up"
"Changes"
"Unconditional Love"

Still I Rise (wraz z The Outlawz) 14 grudnia 1999 2x platyna U.S. "Baby Don't Cry (Keep Ya Head up II)"

Until the End of Time 27 marca 2001 5x platyna U.S. "Letter 2 My Unborn"
"Until the End of Time"

Better Dayz 26 listopada 2002 3x platyna U.S. "Thugz Mansion"

Loyal to the Game 14 grudnia 2004 Platyna U.S. "Thugs Get Lonely Too"
"Ghetto Gospel"

Pac's Life 21 listopada 2006 – "Untouchable"

"Pac's Life"


Soundtracki, remiksy, poezja, na żywo, składanki, etc.

Poza wyżej wymienionymi albumami studyjnymi ukazało się bardzo wiele pozycji, różnych wydawców, ukazujących twórczość 2Pac'a.

Tytuł Albumu Data Wydania Status Single
Poetic Justice 29 czerwca 1993 – "Definition of a Thug Nigga"

Above The Rim 22 marca 1994 2x Platyna U.S. "Pour Out a Little Liquor"
"Pain"

Gridlock'd 17 stycznia 1997 2x Platyna U.S. "Wanted Dead or Alive"
"Out the Moon (Boom, Boom, Boom)"

Gang Related 7 października 1997 2x Platyna U.S. "Life So Hard"
"Starin' Through My Rear View"
"Made Niggaz"
"Lost Soul"

1 in 21: A Tupac Shakur Story 12 styczeń 1998 – –
In His Own Words 21 lipca 1998 – –
You Never Heard (wraz z Trapp i Notorious B.I.G.) 29 września 1998 – –
The Here After 03 sierpnia 1999 – –
The Lost Tapes: Circa 1989 18 kwietnia 2000 – –
The Rose That Grew From Concrete Vol. 1 17 października 2000 – –
Maximum 15 stycznia 2002 – –
Nu-Mixx Klazzics Vol. 1 7 październik 2003 Złoto U.S. –
Tupac Resurrection 11 listopada 2003 Platyna U.S. "Runnin' (Dying to Live)"
"One Day at a Time"

Ghetto Gospel (DJ One Remix) 2004 – –
2Pac Live 6 sierpnia 2004 – –
The Rose That Grew From Concrete Vol. 2 20 września 2005 – –
Live At The House Of Blues 3 października 2005 – –
The Prophet Returns 3 października 2005 – –
Thug 4 Life 2006 – –
Nu-Mixx Klazzics Vol. 2 26 czerwiec 2007 – –


Filmografia
Rok Tytuł oryg. Tytuł polski Rola Uwagi Reżyseria
1991 Nothing But Trouble Same kłopoty Tupac Shakur Tupac pojawia się na krótką chwilę Dan Aykroyd
1992 Juice Juice Bishop Rola pierwszoplanowa Ernest Dickerson
1993 Poetic Justice Poetic Justice - film o miłości Lucky Główna rola razem z Janet Jackson John Singleton
1994 Above the Rim Nad obręczą Birdie Jeff Pollack
1996 Bullet (film) Bullet Tank Julien Temple
1997 Gridlock'd Klincz Ezekiel 'Spoon' Whitmore Vondie Curtis-Hall
1997 Gang Related Gangsterskie porachunki Detective Rodríguez Jim Kouf
1997 Rhyme & Reason Tupac Shakur Film dokumentalny o przyczynach popularności kultury Hip-hop Peter Spirer
2001 Welcome To Death Row Witamy w Death Row Tupac Shakur Dr. Dre
2002 Biggie & Tupac Biggie i Tupac Tupac Shakur Film dokumentalny na temat okoliczności śmierci obu raperów Nick Broomfield
2003 Beef Tupac Shakur Film dokumentalny na temat Beef'ów w Hip-Hopie Peter Spirer
2003 Tupac: Resurrection Tupac: zmartwychwstanie Tupac Shakur Oficjalny dokument Lauren Lazin
2008 Live 2 Tell


Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
jokemaster
AdministratorDołączył: 18 Maj 2007
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Skąd: Świętochłowice

 Post Wysłany: Czw 11:41, 24 Maj 2007    Temat postu: 2Pac - Discography [Download]


Torrent : [2.5 GB]
Kod:

http://dl.torrentreactor.net/download.php?id=863329&name=2Pac%20-%20Discography%20[2007]


[1991] 2Pacalypse Now
[1993] Strictly 4 My Niggaz
[1994] Thug Life
[1995] Me Against The World
[1996] All Eyez On Me
[1996] The Don Killuminati - 7 Day Theory
[1997] R U Still Down
[1998] Greatest Hits
[1999] Still I Rise
[2001] Until The End Of Time
[2002] Better Dayz
[2003] Resurrection OST
[2004] Loyal To The Game
[2006] Pac's Life


Post został pochwalony 0 razy
 Powrót do góry »
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Forum Normalnej Rodziny Strona Główna » MUZYKA » 2pac - Makaveli lives on - 1971-1996 - Raper, poeta,aktor!!!
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Solaris phpBB theme/template by Jakob Persson
Copyright © Jakob Persson 2003

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group